Mi lesz a nemzeti parkokkal?
Erről, valamint a természetvédelmi őrszolgálat és természetvédelmi intézményrendszer jövőjéről kérdeztem Fazekas miniszter - helyett, aki távozott a neki feltett kérdés előtt az ülésteremből, Ángyán Józsefet, a VM államtitkárát a hétfői ülésnapon.
fotó: Huszti István, index
Tisztelt Miniszter úr!
Talán Ön is egyetért velünk abban, hogy a természetvédelem az elmúlt évek vesszőfutása után a kormányváltásnak is az egyik legnagyobb vesztesei közé tartozik: forráskivonás, indoklás nélküli és megfélemlítő elbocsátások, világos célok híján fejetlenségbe torkolló átszervezések fémjelzik az eddigi kormányzati lépéseket. Három nemzeti park egy hónapon át jogszerű vezetés nélkül, ellenőrizhetetlenül és számonkérhetetlenül működött, s közben olyan feladatok maradtak ellátatlanul, mint a heiligenkreuzi hulladékégetővel kapcsolatos magyar álláspont folyamatos képviselete az ausztriai engedélyezési eljárásban.
A kormány szemmel láthatóan nem tudja még, hogy mihez akar kezdeni a nemzeti parkokkal, ezért is érthetetlenek az eddigi, kapkodva meghozott, és megkérdőjelezhető jogszerűségű intézkedések.
A legbizonytalanabbnak a természetvédelmi őrszolgálat helyzete tűnik: erről az elmúlt hetekben többféle kormányzati elképzelést hallottunk, de az mindegyikben közös, hogy jó eséllyel szűkítené a természetvédelem területi jelenlétét, és ezzel a legfontosabb – a védettséget a helyszínen, folyamatosan megjelenítő és garantáló – funkciójától fosztaná meg a nemzeti parkokat, anélkül, hogy ezt bármilyen szakmai indoklás alátámasztaná. Egy átgondolatlan átszervezés eredménye az lehet, hogy a nemzeti parkoknak sem az őrzésre, sem a monitoringra, sem a védett területen kívüli védett értékek szemmel tartására nem lesz emberük – ki fogja ezeket a feladatokat elvégezni? És ki állítja azt, hogy egy ilyen átalakítás nemzeti érdekeket szolgál?
Mikor teszi világossá a kormány elképzeléseit a természetvédelemről, és számíthatunk-e addig további indokolatlan személyi döntésekre, újabb frontokra a természetvédelem és a kormány között?
Az államtitkár úr válaszában a természetvédelem iránti közös aggodalomról beszélt, a személyi változásokat a rendszer szempontjából nem alapvető jelentőségűnek nevezte (10 hatósági igazgatóból 7 került leváltásra, a 10 nemzeti park vezetőből eddig 3, szakmai indoklás nélkül, de hírek szerint tovább folytatódnak a személycserék - a szerk.) Az államtitkár úr jó szándékát nincs okom kétségbe vonni, a természetvédelemben zajló folyamatok ennek ellenére súlyosan aggasztóak. A természetvédelmi intézményrendszeren belüli bizonytalanság, várakozás tovább gyengíti a terület érdekérvényesítő képességét, ha a felmerült változásokat a megismerhető formában végigviszik, akkor az egykor legendás magyar természetvédelem rövidesen az alapvető uniós feladatok ellátására sem lesz képes. Ezt jelzi a Magyarország ellen folyó több, természetvédelem területén indított uniós kötelezettségszegési illetve jogsértési eljárás. Ha ez a nemzeti kormányzás, én egy kevésbé nemzetivel is megelégednék.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.