Klímakonferencia Cancúnban: ideje itthon is lépni
Klímaaktivisták palackposta-üzenete a tárgyalóknak (forrás: The Telegraph)
A Lehet Más a Politika támogatja, hogy a tegnap megkezdődött klímaváltozási konferencián az unió nagymértékű kibocsátás-csökkentés mellett kötelezze el magát. Egyben felhívja a figyelmet arra, hogy a hazai cselekvési program kidolgozása és végrehajtásának megkezdése sem várathat magára, egy zöldebb és versenyképesebb gazdaság kialakítását már ma meg kell kezdeni.
Tegnap kezdődött az ENSZ Klímaváltozási Konferenciája, amelynek célja az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését szolgáló, a Kiotói Jegyzőkönyvet felváltó nemzetközi megállapodás tető alá hozása. A koppenhágai kudarc után ez az utolsó lehetőség, hogy a nemzetközi közösség felnőjön a feladathoz és együttműködve próbálja megakadályozni a globális katasztrófát. Most kell lendületet adni ahhoz, hogy a 2012-es határidőre életbe léphessen az új, hatékony egyezmény.
Az LMP támogatja, hogy a csúcson az EU – és Magyarország – a lehető legnagyobb arányú csökkentést vállalja kötelezően, akár egyoldalúan is. Támogatjuk egy nemzetközi zöld alap felállítását is. Az üvegház gázok kibocsátásának csökkentése Magyarország számára is létfontosságú kérdés. Nem csak a csökkentés, most már a várható következmények elkerülésére, illetve az azokhoz való alkalmazkodásra is koncentrálni kell.
Legfontosabb, hogy csökkentsük fosszilis energia használatunkat. Ezért nagy volumenű épületfelújítási program elindítására, a gázár-támogatás átalakítására, az épületenergetikai tanúsítvány kötelezővé tételére és az építési szabályok szigorítása van szükség. A közlekedésben a közúti teherszállítás csökkentése és a közösségi közlekedés fejlesztése, a mezőgazdaságban a fosszilis forrásoktól (üzemanyag, műtrágya) való függés csökkentése, a talaj megőrzése, helyi és tájfajták elterjesztése a cél. Elengedhetetlen a vízgazdálkodás átalakítása is egy szelídebb, vízvisszatartó rendszerré; és a fenntartható erdőgazdálkodási módszerek elterjesztése. Mindezek a lépések Magyarország számára nem csak környezeti haszonnal, hanem külső gazdasági függésünk csökkenésével is járnának.
Ezekre a célokra a magyar állam ma alig szán valamit. Az EU-s pénzeken felül összesen 3,4 milliárd forint van épületfelújításra. A Zöld Beruházási Rendszer forrásait már lekötötték (habár kifizetés alig történt). Még a 36 milliárd is kevés volt ahhoz képest, amire a gazdaság átalakításához szükség lenne. Ez nemzetközi számítások szerint a GDP 1%-át jelentené évente, ami 350 Mrd Ft lenne hazánkban. Magyarország ugyanakkor évente ilyen nagyságrendben költ a fenntarthatóságot nem szolgáló, elhibázott energiapolitikájára.
Az LMP azért küzd, hogy képesek legyünk szembeszállni az egymásba fonódó környezeti, klíma- és olajválsággal. Ha halogatjuk az áttérést a zöld gazdaságra, nem egyszerűen környezetszennyezők maradunk, hanem versenyképtelenek is leszünk.
Budapest, 2010. november 30.
Jávor Benedek,
a Fenntartható fejlődés bizottság elnöke
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.