2011. 02. 08.

Bizottsági látogatás Pakson és Bátaapátiban

 A paksi turbinacsarnok (forrás: Paksi Atomerőmű Zrt.)

Az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottsága tagjainak többsége a paksi atomerőmű bővítése mellett állt ki a testület keddi ülésén, amelyet az erőmű paksi székhelyén tartottak. Jávor Benedek elnök (LMP) ugyanakkor hangoztatta: gondos és alapos elemzés nélkül nem szabad döntést hozni az új blokkok létesítéséről. Jávor Benedek a bizottság egész napos Tolna megyei programjának egyik szünetében telefonos tájékoztatójában az MTI-nek elmondta, hogy az ülésen csupán egy döntést hoztak: a bizottság általános vitára alkalmasnak találta az atomenergia 2008. évi hazai alkalmazásának biztonságáról szóló jelentést. Az energetikai tárgyú törvények módosításáról szóló javaslat lekerült a napirendről, hétfőn tárgyalnak róla.

Paksra azért látogattak - ismertette az elnök -, hogy megvitassák a paksi atomerőmű élettartam-hosszabbításával és az esetleges új blokkok létesítésével kapcsolatos kérdéseket. Elmondása szerint "messze nem volt egyetértés a bizottságon belül". Hozzáfűzte, a bizottság tagjainak többsége kész tényként kezeli a blokkok megépítését, míg ő maga az LMP véleményét képviselve előzetes elemzéseket sürget. Jávor Benedek arra hívta fel a figyelmet, hogy először készüljenek el azok a megalapozott pénzügyi, gazdasági, valamint munkahelyteremtéssel kapcsolatos, társadalmi hatásokat elemző számítások, amelyek alternatívákat vázolnak fel a magyar energiapolitika számára. A bizottság elnöke tájékoztatása szerint Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiaügyekért felelős helyettes államtitkára az ülésen arról számolt be, hogy a most készülő energiastratégia, amelyet a tavasszal társadalmi vitára bocsátanak, alternatívákat vonultat fel. - Mi nagy kíváncsisággal várjuk, és hangsúlyozzuk, hogy végleges döntés az új paksi blokkokkal kapcsolatban megalapozott vizsgálat nélkül ne történjen - jelentette ki az elnök, utalva a Lehet Más a Politika Párt álláspontjára a kérdésben.

Az MTI kérdésére Jávor Benedek azt mondta, a tanulmányok szükségességét nem kérdőjelezte meg a többség sem, de a tagság elsöprő többsége ezek nélkül az elemzések nélkül is az új paksi blokkok mellett foglal állást. - Az élettartam hosszabbítással kapcsolatban az LMP is azon a véleményen van, hogy ezt Magyarország valószínűleg nem tudja "megspórolni". Azon a rövid időtávon belül, amíg kifutnak a meglévő paksi blokkok, nincs mód a kiváltásukhoz szükséges lépések megtételéhez - vélekedett.

Az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának kihelyezett ülésén részt vett az osztrák parlament környezetvédelmi bizottságának elnöke és három tagja is. Jávor Benedek elmondta: az osztrák felet nagyon mélyen érinti a paksi atomerőművel kapcsolatos döntések sorozata. Tájékoztatása szerint nemcsak a bizottság zöldpárti elnöke, hanem a néppárti képviselők is ennek adtak hangot. Elmondták, hogy továbbra is szorosan figyelemmel fogják kísérni a Pakssal kapcsolatos elképzeléseket, és azt hangsúlyozták, hogy az atomenergia mellett Magyarországnak a jelenleginél intenzívebben kellene a megújuló energiaforrások hasznosítása felé fordulnia, hiszen az ebben rejlő potenciál lehetőséget ad az atomenergiával kapcsolatos tervek átgondolására is.

A bizottság tagjai az ülés után Hamvas István, a Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója meghívására üzemlátogatáson vettek részt, majd Bátaapátiba utaztak, hogy megnézzék a kis és közepes aktivitású radioaktív hulladékok számára épülő tárolót. 

forrás: MTI 

Ha tetszett a cikk, csatlakozz Jávor Benedek Facebook-oldalához!

A bejegyzés trackback címe:

https://javorbenedek.blog.hu/api/trackback/id/tr232647410

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

peetmaster · http://nemdohanyzom.blog.hu 2011.02.08. 21:21:55

miert akarjuk Paksot kivaltani, amig vannak szen-, olaj- es gazeromuvek? Ezek mindegyikenel jobb az atom.

jávor benedek 2011.02.09. 08:49:45

mert nem tudjuk melyik megoldásnak pontosan mi a költsége, CO2-kibocsátásra gyakorolt hatása, munkahelyteremtő, gazdaságfejlesztő következményei, biztonságpolitikai eredménye. Az egyes alternatívákra vonatkozó ilyen átfogó elemzések ugyanis eddig nem születtek, enélkül vajákolunk. Pont ez lenne a cél, hogy készüljenek el ezek az alternatíva-számítások, és utána vitázzunk. Lehet, hogy valóban az jön ki, hogy Paksot nem érdemes kiváltani, szinten kell tartani a teljesítményét (1 új, blokk), vagy netán a magyar villamosenergia-termelés 60%-át atomból kell fedezni (2 új blokk), ami a mostani tervekben szerepel. De amíg nincs alapos számítás, addig ez csupán hitvita.

peetmaster · http://nemdohanyzom.blog.hu 2011.02.09. 10:45:18

Nyilván. Csak vannak olyan hívők, akiknek vallása az atomellenesség. Nekem ez az irány nem kedves, és politikailag sem tartom szerencsésnek (buta sötétzöldnek állíthatnak be miatta).

jávor benedek 2011.02.09. 17:21:31

Nekem nem vallásom az atomellenesség. Sok tekintetben kockázatosnak tartom, a kiégett fűtőelemek elhelyezése még mindig nincs megoldva, szerintem igen sokba kerül, szélsőségesen centralizálja az energiatermelést, és társadalmilag nehezen ellenőrizhető, ami mind problémás, de nincs bennem zsigeri ellenállás. Zsigerileg nem is vonzódom hozzá, és ezt nehéz megértetni sokakkal, akiknek meg az atompártiság a vallása. Én racionális vitát, megalapozott számításokat szeretnék, eddig is erről beszéltem.
süti beállítások módosítása