2011. 03. 15.

Nagy kockázat – kis nyilvánosság


A magyar atomhelyzet a japán atombaleset tükrében.

Az LMP aggódva és együtt érzően figyeli azt a küzdelmet, ami a földrengésben megsérült japán atomerőműveknél zajlik, és őszintén reméljük, hogy sikerrel járjanak a katasztrófa elhárítására tett erőfeszítések. A fukusimai és az onagavai atomerőművekben történtek ugyanakkor felhívják a figyelmet az atomenergia egyik legfontosabb jellegzetességére. Bár a baleset bekövetkeztének valószínűsége általában kicsi, a problémák jelentkezésekor azonban példátlanul nagy kockázatokkal kell számolni. Ezeket a kockázatokat nem csupán a politikai döntéshozók vagy a nukleáris szakma viseli, hanem valamennyi állampolgár. A nukleáris hulladékok elhelyezésének megoldatlansága pedig a jövő nemzedékek iránti felelősségünket érinti. Az atomenergia használatáról ezért minden döntést a kockázatokat viselő állampolgárok bevonásával, alapos és objektív tájékoztatásukat követően kell meghozni.

Magyarországon nemcsak a döntésben való részvétel, de ennek alapja, a megfelelő tájékoztatás is sorozatosan csorbát szenved. Sem a paksi erőmű élettartam hosszabbítása, sem tervezett bővítése, sem a 2003. évi üzemzavara kapcsán nem teljesülnek a nyilvánosság és átláthatóság követelményei. Jelzésértékű, hogy jelenleg is több bírósági per van folyamatban ezen adatok nyilvánosságáért. Ma Magyarországon perelni kell olyan információkért, amelyek ismerete, és nyilvános megvitatása elemi feltétele lenne egy korrekt, társadalmi részvételen alapuló döntési folyamatnak. Az LMP ragaszkodik hozzá, hogy a paksi erőmű jövőjét érintő döntések átlátható és megalapozott döntéshozatal eredményeképpen szülessenek meg. A kormányzat készíttesse el és hozza nyilvánosságra az erőmű élettartam hosszabbítása vagy esetleges bővítése szükségességét megalapozó környezeti, műszaki és gazdaságossági hatástanulmányokat, és vállalja azok nyílt megvitatását.

A japán tragédia sajnos ismét rávilágított arra, hogy az atomenergia használata elsősorban biztonsági, és csak másodsorban gazdaságossági és energiapolitikai kérdés. Tudnunk kell, hogy jelenleg milyen műszaki, biztonsági állapotban vannak az egyes paksi reaktorok, szabad-e és lehetséges-e mindegyik reaktor élettartamát meghosszabbítani. Az LMP ragaszkodik ahhoz, hogy független szakértői megfigyelés alatt történjen meg a jelenlegi blokkok felülvizsgálata, és az eredmények nyilvánosságra hozatala.

Ha tetszett a cikk, csatlakozz Jávor Benedek Facebook-oldalához!

A bejegyzés trackback címe:

https://javorbenedek.blog.hu/api/trackback/id/tr252741748

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása