Ezt meg így most minek?! - avagy mi lesz a Természettudományi Múzeummal
Sokan sajnálkoznak mostanában – kormánykörökből is – a természettudományos képzések iránti érdektelenség, az ilyen egyetemi szakokra jelentkezők alacsony száma miatt. Helyesen arra is fel szokták hívni a figyelmet, hogy az ezirányú végzettséget szerzők zuhanó száma már rövid távon katasztrofális hatással lehet a magyar gazdaság teljesítményére is. A természettudományos képzés, a terület iránti érdeklődés mély válságban van.
Van azonban egy intézmény, amely – úgy is fogalmazhatnánk – fény az éjszakában, amely a diákok természettudományok iránti érdeklődésének felkeltésében kiemelkedő sikereket ért el. A Magyar Természettudományi Múzeum – merthogy erről van szó – hányattatott sorsot tudhat maga mögött. A kutatóhelyek, gyűjtemények a legkülönbözőbb helyszíneken, szétszórva, kényszermegoldások között működtek. A hatalmas gyűjtemények elcsomagolva álltak, az áldatlan állapotok a kutatómunkát sem segítették.
Aztán 1993-ban, az Antall-kormány idején úgy tűnt, megoldódik az intézmény sorsa. Kormányhatározat született a Természettudományi Múzeum Ludovika épületébe költöztetéséről. Jött a kormányváltás – és láss csodát, az új kormány nem írta azonnal felül elődje döntését, 1995-ben megkezdődött a rekonstrukció, 96-ban megnyílt a volt Lovarda épületében a kiállítás, 3 évvel később, az első Orbán-kormány idején pedig – amely akkor még kiállt a múzeum fejlesztése mellett – elkészült a Ludovika tetőterének rekonstrukciója. 2004-re elkészültek a földalatti kiállító és kiszolgáló terek. Újabb kormányváltás, és a sikertörténet még mindig folytatódik: 2006-ra beköltözik az új őslénytár, a központi könyvtár, az alagsori laboratóriumok.
Az új, méltó körülmények közt felvirágzik az intézmény, még ha rekonstrukció a források szűkössége miatt akadozik is. 2010-ben a 7 állandó és 12 időszaki kiállításnak 125 ezer látogatója van, ebből több mint 60 ezer diák vagy gyermek. 30 ezer fiatal érdeklődő vesz részt közművelődési programokon és múzeumpedagógiai foglalkozásokon. De a 212 tudományos publikáció tanúsága szerint a tudományos tevékenység is imponáló.
Na de ennek a bolsevik ármánynak most vége. A múzeum június 30-ig kapott haladékot, hogy megkezdje a Ludovika kiürítését. A 20 éve zajló, eddig több mint 10 milliárdba kerülő rekonstrukció eredményei jórészt mennek a kukába – de hát végül is gazdag ország vagyunk. Ködbe veszett az egy helyen, méltó körülmények közt működő múzeum eszméje. Ismét a bizonytalanság évei következnek, ahol a költözések miatt érdemi munkára sokáig nem lesz lehetőség.
A természettudományok iránti érdeklődés tovább apad, a kormány meg majd tovább sopánkodik ezen.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.