2011. 11. 10.

Az állam torzképe - napirend előtt

Képünk illusztráció

 

Tisztelt Képviselőtársaim!

 

„Az NCA leapasztásának és a civil szervezetek egyéb anyagi lehetőségeinek a felszámolása azzal fenyeget, hogy megszűnik sok száz civil szervezet, felkészült, elkötelezett alkalmazottaikból pedig munkanélküli válik. Tevékenységük megszűnésének tragikus hatása lesz a magyar társadalomra és gazdaságra. Óhatatlanul lezüllik, eltűnik sok szociális, kulturális, egészségügyi, oktatási és környezetvédelmi szolgáltatás, amelyek nélkülözhetetlenek a társadalom összetartásához.

 

A környezetügyi ágazatot is kiemelten érintik a tervezett költségvetési megszorítások. Az idei zárolások eredményeként a környezetvédelmi hatóságok, a nemzeti park igazgatóságok és a vízügyi szervek mára a működésképtelenség közelébe kerültek.

A hatóság és a civil szervezetek gyengesége külön-külön is súlyos zavarokat okozhat az ország működésében, a kettő együttes leépítése pedig beláthatatlan következményekkel járhat. A kormány a takarékoskodás szükségességére hivatkozik, azonban valójában nem megtakarítás történik, hanem óriási pazarlás folyik páratlan értékeinkkel.”

 

Ezek a mondatok egy, a hazai civil szférát reprezentáló, 73 civil szervezet által aláírt, és a parlamenti frakcióvezetőknek elküldött levél sorai. Jól tükrözik azt a széleskörű elképedést és aggodalmat, ami a kormány hatóságokat, környezeti intézményeket, civil szervezeteket válságba sodró intézkedéseit övezi. Az elmúlt másfél évben a kormány megsemmisítő támadást intézett a hazai környezetvédelem civil és állami szervezeteivel szemben. A zöldhatóságok költségvetését két év alatt lefelezték, a nemzeti parkoknál 40 százalékos megszorítással kell számolni, a többek között az ár- és belvízvédelemért felelős igazgatóságok 2010-ben még 14 milliárdos költségvetési támogatását 3,5 milliárdra csökkentik. De hasonlóan csökken az Élelmiszerbiztonsági Hivatal, az ÁNTSz és más szervek támogatása is. A civil szervezetek a Nemzeti Civil Alapprogramból a korábbi 7 milliárd helyett jövőre 1,4 milliárdra számíthatnak. A környezeti katasztrófák megelőzésére, a biztonságos élelmiszerek garantálásra, a természeti értékek megőrzésére, az árvizekkel szembeni küzdelemre hivatott állami szervek működésképtelenné tétele éppúgy egy torz államfelfogás megnyilvánulása, mint a civil szervezetek ellehetetlenítése.

Az Orbán-kormány tudatos stratégia mentén egyszerűen kivonul a legalapvetőbb állami funkciók működtetéséből, magukra hagyva az állampolgárokat azokban a helyzetekben, ahol egyénileg különösen kiszolgáltatottak a környezetszennyezőkkel, a környezetbiztonság veszélyeztetőivel, rossz minőségű élelmiszerek forgalmazóival szemben. És tudatos stratégia mentén, jogalkotási eszközökkel, pénzügyi megszorításokkal iktatják ki azt a civil szférát, amely az állam mellett a polgárok legfontosabb szövetségese ezekben a kiszolgáltatott helyzetekben. Lényegében felszámolási eljárást indít az állampolgárok önszerveződéseivel szemben.

Mindehhez álságos hivatkozási alapként a költségvetés helyzetét emlegetik. A költségvetés helyzetét, miközben 500 milliárd forintot költenek egy kisebbségi MOL-pakett megvásárlására, 10 milliárdos nagyságrendű összeget a RÁBA államosítására, és egyelőre megjósolhatatlan mennyiségű pénzt annak az MVM-nek az állami kistafírozására, amelyet a jelenleg egy büntetőügyben érintett offshore-lovaggal, és az elmúlt 15 év legszaftosabb ügyeiben minduntalan felbukkanó Kocsis Istvánnal szoros üzleti kapcsolatban álló Baji Csaba vezet.

Röviden: az állam folyamatosan kivonul szinte mindenhonnan, ahol égető szükség lenne rá, és óriási költségekbe verve magát bevonul oda, ahol semmi keresnivalója. Lerombolja szabályozó, ellenőrző képességét, miközben forrásait értelmetlen piaci tulajdonrészekre fordítja. De csalódni fognak: ez a korrupt modell nem működőképes.

Röviden: a kormány ellehetetleníti azt az öntudatos állampolgári önszerveződést, amely az előző kormányzásuk alatt propaganda szinten még sokat emlegetett polgár eszményének alapja és fontos tulajdonsága lenne. Ez arról is sokat elárul, hogy akkor mennyire gondolták komolyan. Hogy valójában a felelős, köz ügyeiben részt vállaló polgár helyett passzív alattvalókra vágynak. De csalódni fognak: a magyar társadalom nem alattvalókból áll.

Tisztelt Képviselőtársaim!

Amikor egy politikai erő felhatalmazást kér a választóktól az államszervezet működtetésére,  és elnyeri ezt a felhatalmazást, azok megbízást adnak az állam működtetésére.  Ezt a választókkal kötött megállapodást az Orbán-kormány egy torz államkép jegyében megszegte.

 

Ha tetszett a cikk, csatlakozz Jávor Benedek Facebook-oldalához!

A bejegyzés trackback címe:

https://javorbenedek.blog.hu/api/trackback/id/tr173369163

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása