Megéri-e a kormánynak engedni a korrupciógyanús közbeszerzéseket?
Képünk illusztráció
Mai interpellációm a fejlesztési miniszterhez:
"Tisztelt miniszter úr!
Európai uniós támogatásból Szegeden épülhet fel Magyarország egyik legnagyobb napelem-farmja (KEOP-4.4.0/A/09-2010-0015). A megújuló energiák terjedése örömteli, a módja viszont kevésbé: egy Simicska Lajoshoz és Baji Csabához köthető cég úgy "nyerte el" a megbízást, hogy a nála jobb ajánlatot leadó pályázatokat mind érvénytelenítették mondvacsinált okokra hivatkozva.
A történetet a sajtóból megismerhettük, a lényeg, hogy a KDB a Szegedi Tudományegyetem döntését felülírva három komoly pályázó közül kettőt kizárt, így a legrosszabb ajánlatot leadó E-OS, a Simicska-birodalomhoz kötődő cég lett a nyertese, melynek tavalyig Baji Csaba, a jelenlegi MVM vezérigazgató volt a vezetője. A koncepciós bírálat gyanúját támasztja alá, hogy a második pályázó benyújtott ajánlatát olyan megoldás alkalmazása miatt érvénytelenítették, ami az E-OS pályázatában is szerepelt! Így nyerhetett az E-OS 50 millió forinttal, 10%-kal többe kerülő ajánlata.
Magyarországon a Transparency International felmérése szerint a közbeszerzések esetében a korrupció miatt évi kb. 400 milliárd forint folyik el az adófizetők pénzéből. Egy másik felmérés szerint tavaly a közbeszerzések 40%-ánál csak egy induló volt, ez is arra utal, hogy a "lezsírozás" minden eddigi határon túl terjedő gyakorlattá vált.
Ebben a kérdésben a kormány nem bújhat a KDB mögé. A KDB-nek ez az igazságtalan és a közbeszerzések szellemével ellentétes döntése ellen a szereplők már értelmetlennek tartják a fellebbezést; látják a győztes, a döntés hátterét.
A kormánynak lépnie kell: ő adja a forrást, és ő alakítja a közbeszerzés szabályait.
Talán azt gondolják, hogy megengedhető, hogy egyes cégeket úgy tehetnek a piac meghatározó szereplőjévé, hogy közpénzen hizlalják fel őket.
Ez nem így van. Az Önök pályáztatási metódusára is vonatkozik Pokorni Zoltán mondása: „aki először nyúl a közösbe, annak levágjuk a kezét”. Ha ezt komolyan vesszük, a fideszes gazdasági holdudvarban komoly problémát okozhat majd egy kézfogás.
Az Európai Bizottság igen szigorúan figyel arra, hogy egyes cégek versenyellenes támogatására ne lehessen forrásait felhasználni, ezért nagy valószínűséggel ebben az esetben is lépni fognak – ebben a esetben az egész projektet a romokban heverő hazai költségvetésből kell kifizetni.
Kérem miniszter urat, érje el, hogy az NFÜ vonja vissza a közbeszerzést, írja ki az új pályázatot, és ne hagyják, hogy saját háttérbirodalmának korrupt terjeszkedése a megújuló energia szektorban torzítsa a valódi versenyhelyzet kialakulását!
Mert ami a legfontosabb: az állami felügyelet alá tartozó pályázatok botrányai az egész országot demoralizálják és végleg megfosztja vállalkozó kedvüktől polgárait!"
Válaszában Fónagy János egyetlen szót nem ejtett sem az E-OS-ról, sem Simicskáról, vagy Bajiról, sem a kérdéses közbeszerzésről, csak egy termelési beszámolót adott arról, hogy hogyan szigorították a közbeszerzés szabályait az elmúlt időszakban (nota bene: az eredményként hivatkozott központi ellenőrzés a gyakorlatban épp azt a célt szolgálja, hogy véletlenül se nyerhessen jelentős közbeszerzést olyan cég, mondjuk azon az alapon, hogy évek óta megbízhatóan dolgoznak, és ők adták a legjobb ajánlatot, amelyik
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.